We've updated our Terms of Use. You can review the changes here.

beluga stone - (w)

by beluga stone

/
  • Streaming + Download

    Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
    Purchasable with gift card

      €1 EUR  or more

     

1.
(w) 04:44

about

UKM 107

beluga stone wraca po 3 latach od debiutanckiego albumu w minimalistycznej odsłonie z polskojęzycznym singlem, zapowiadającym serię nowych publikacji. Klasycznie za gitary
odpowiedzialny jest Maciej Sondij, za wokale i produkcję Jędrzej Dudek. Na wibrafonie duet wsparł współtwórca zespołów Tropical Soldiers In Paradise i Robert Diabeł - Marcin Sojka, na perkusjonaliach stały współpracownik beluga stone - Rafał Dutkiewicz (beluga stone / P.Unity / Brodka / Skalpel).

„W pierwszych dniach wojny w Ukrainie i zaraz przed nią, rozmawiałem z przyjaciółmi - przerażonymi, zestresowanymi, zmęczonymi - większość na antydepresantach, w używkowych ciągach, często jedno i drugie. Wielkie napięcie - wizje końca świata, wojny atomowej, a w najlepszym wypadku globalnego konfliktu i końca życia jakie znamy.
Pomyślałem wtedy, że może to się po prostu zaraz skończy, może to wielkie napięcie rozwiąże się w coś zupełnie innego, niespodziewanie dobrego i zmieniającego nas na zawsze? Sam miotałem się między wielką nadzieją i jej całkowitym brakiem, ale lubię sobie wyobrażać, że wiszące w powietrzu, katastroficzne napięcie rozwiązuje się w nieoczekiwany sposób, w czymś na kształt duchowej przemiany, wielkiej wiosny, lata miłości. W ciągu ostatnich lat, przechodząc swoje paranoiczne okresy (z resztą związane z przeczuciem zbliżającej się wojny), sporo myślałem o dwóch stronach wyścigu zbrojeń - tej zupełnie dosłownej i tej naturalnej - w rozumieniu szykującej się do rozkwitu ziemi.
Sama koncepcja wybuchającej wiosny, która zamyka jakiś okres ciężaru, smutku i napięcia, pęczniała mi w głowie od dłuższego czasu. Zetknięcie z rzeczywistą wojenną sytuacją i wszystkimi związanymi z nią emocjonalnymi reakcjami sprawiło, że ten numer się po prostu ze mnie wylał, za jednym zamachem, bez poprawek - dopracowaliśmy już tylko aranż i nagraliśmy szkielet numeru dzień później.”

Autorem zdjęcia okładkowego jest Maksym Rudnik. Za miks i mastering odpowiada Wojtek Perczyński.

beluga stone // info

niby ryba, ale ssak. chociaż ten morski stwór obecnie zamieszkuje zimne wody północy, jego bezpośredni przodkowie preferowali znacznie wyższe temperatury (na co wskazują skamieliny odnalezione w południowej kalifornii). beluga stone dryfuje w stanie pośrednim między swoją współczesną formą, a zamiłowaniami skamieniałych przodków. od dziecka
ogrzewana ciepłymi prądami soulu i bluesa, wzrastała w powtarzalności hip hopowych i elektronicznych fal, by ostatecznie wybrać życie wędrowne na wodach międzygatunkowych z mocną wiarą w psychodeliczną mądrość wszystko jest jednym.beluga stone jest duetem w skład, którego wchodzą beluga trigga (jędrzej dudek) i master stone (maciej sondij). w wersji koncertowej zespół przybiera formę kwintetu:

beluga trigga – głos, sample
master stone – gitara, głos
mikołaj dobber – gitara
adrian manowski – bas
rafał dutkiewicz – perkusja

debiutancki album beluga stone „beluga trigga and master stone's spiritual surfing” ukazał się 20.04.2019 nakładem U Know Me Records (winyl/kaseta/digital) i cieszył się sporą popularnością w dystrybucji międzynarodowej (szczególnie w Wielkiej Brytanii i Japonii). spiritual surfing to głównie ciepłe, wielowarstwowe utwory, łączące formę transowego beat-tape'u i podejścia stricte piosenkowego. zespół przekłada materiał z

płyty na język koncertowy z dużą dowolnością i wyraźnymi tendencjami psychodeliczno-rockowymi. wpływ współpracy z większym składem jest też słyszalny w nowym materiale belugi, który zapowiadały już wydane w formie live sesji „food&” i „leaving”. dwa polskojęzyczne single ukażą się w pierwszej połowie 2022 roku.

credits

released April 20, 2022

guitar: Maciej Sondij
vocal and production: Jędrzej Dudek
vibraphone: Robert Diabeł
percussion: Rafał Dutkiewicz

mix, master: Wojtek Perczyński
cover: Maksym Rudnik

license

all rights reserved

tags

about

U Know Me Records Warszawa, Poland

Independent record label based in Warsaw (since 2010). Home to Envee, Daniel Drumz, Normal Bias, JANKA, Teielte, Immortal Onion and many more...

contact / help

Contact U Know Me Records

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account